redplum.com

Fri, Apr 8, 2016 – by RedPlum

Save Money by Avoiding these Convenience Items

Save Money by Avoiding these Convenience Items  1

Convenience is expensive. However, buying pre-packaged items at the grocery store can increase the total of the bill. You can save a noticeable sum of money with a little bit of effort at home while also having less packaging to throw out.

Check out our cost savings ideas below.

  • Shredded cheese. Pre-grated cheese can cost almost twice as much per pound as blocks of cheese, so rather than buying the bags, pick up a block instead and grate it at home. Keep it in an airtight container in the fridge and it will last as long as the pre-bagged type.
  • Salad greens. Those prewashed, precut plastic tubs of lettuce greens can cost two to three times as much as the price of heads of lettuce, romaine, or other leafy greens. Wash and trim the heads at home.
  • Baby carrots. Rather than pay a premium for those bags of smaller, rounded carrots you can save by only buying bunches of carrots and cutting them into sticks. Plus, according to many studies, whole carrots are more nutritious than bagged baby carrots. Keep the sticks in the fridge in a container of water for an easy to grab, healthy snack. They are also perfect for school lunches.
  • Precut fruit. Containers of precut fruit can cost twice as much per pound as whole fruit. Save the money buying fresh fruit and making fruit mixes at home.
  • Diced onions. Packages of precut onions can cost up to four times as much per pound as buying whole onions.

Do you do any of the steps above to save money? What other cost saving ideas do you have? Share with us on Facebook!

 




Preview upcoming coupons when you subscribe to the Savings Newsletter:

Subscribe to RedPlum





RedPlum's
Savings Newsletter

SIGN UP TODAY
Like RedPlum on Facebook Follow RedPlum on Twitter Follow RedPlum on Pinterest